SVĚTLA: Jaká světla použít a jak je správně nastavit.
#1
Ahoj,
všude zde čtu o tom, jak mnoho modelek vysílajících z domova nemůže vyřešit problém se světlem. Ani se nedivím, pokud se vrhnete do práce nemáte se svícením žádné zkušenosti, výsledek bude spíše katastrofální, než uspokojivý. Jelikož už se na to nemůžu dívat, připravil jsem si pro vás krátký referát na téma světlo pro domácí studio.

Aby jsme se dále v textu nějak dorozuměli, na úvod bych rád vysvětlil pár pojmů. Pokud se podíváme na světlo jako takové - máme zde 2 nauky, které se zabývají měřením světla.

První je Radiometrie - ta měří světlo které nevidíme (infračervené, gamma, UV, rentgenové...).
Duhá je Fotometrie - měří světlo které vidíme.

Fotometrie:
Fotometrie je obor, který měří světlo z lidského pohledu, tedy z hlediska toho, jak lidské oko a mozek světlo vnímá. Opakem fotometrie je radiometrie, která měří vyzařování spektra bez ohledu na lidský rozměr jeho vnímání. Z fotometrického hlediska žárovka nesvítí, z radiometrického však ano. Fotometrie i radiometrie mají své vlastní veličiny a jak již asi tušíte, watt je jednotka radiometrická. Důvod, proč se žárovky běžně označují jednotkou watt je ten, že všichni mlčky předpokládají, že žárovky vyzařují převážně viditelné světlo.

Světelný výkon či světelný tok (pro ostatní, to je světlo, které dokážeme vidět), jehož jednotkou je lumen (lm), je obdoba wattu, ale vážený relativní lidskou citlivostí na světlo. Infračervená žárovka tak může mít klidně 100 W (září) ale 0 lumenů (září v infračervené oblasti, a tudíž není vidět). Jinými slovy lumen měří jen užitečné světlo (záření), které je vidět. To neužitečné (neviditelné) se nepočítá. Bylo by tedy mnohem správnější kupovat žárovky cejchované v lumenech - platili bychom jen za užitečné světlo. Kupujeme-li žárovky cejchované ve wattech, platíme i za neužitečné, neviditelné (obvykle infračervené) světlo.

Dále bych rád upozornil na to, že budu mluvit o světle směrovém (bodovém - ostrém) a o světle rozptýleném (difůzním). Bodové světlo je takové, které je menší něž ozařovaný cíl. To nám vytváří ostré stíny a kontrastní přechody. Pokud dáme před bodové světlo nějaký difuzér (rozptylku - třeba bílou látku) dostaneme světlo, které je rozptýlené (difůzní). Samozřejmě ona látka musí mít nějaké rozměry (třeba 1mx2m). Difůzní světlo nezpůsobuje téměř žádné stíny a přechody jsou jemné.

Takže pokud oba druhy světla porovnáme:
Ostré (bodové, kontrastní...): velmi kontrastní, vytváří ostré stíny, zvýrazňuje nerovnosti kůže (beďáky), dělá vypálená (bílá) místa na těle, při špatném nasměrování dělá pytle pod očima, dvojitou bradu...
Rozptýlené (difůzní, plastické): bez kontrastu - v USA mu také říkají soft, nebo Hight key.... působí plasticky, je bezestínové, není dramatické, modelka i místnost je rovnoměrně osvícena - dokáže zamaskovat nerovnosti pleti.

Tak a nyní se budeme bavit už přímo o světlu k livechatu.
Jak již určite tušíte, pro livechat potřebujeme světlo rozptýlené. Světlo rozptýlené nám poskytne např. zářivka před kterou dáme ještě pro větší rozptyl třeba kus bílé látky. Určitě se vyhneme fotografickým softboxům (z důvodu ceny) a všem fotografickým světlům (Beauty Dish, Daylighty, deštníky apod)  - to nechte nám, fotografům.-) Ale zaměříme se na se na techniku, která se používá v grafických studiích - kde je kladen důraz na bezchybné barevné podání.

Pokud chceme rovnoměrně osvítit scénu - použijeme tři světla - levé, pravé, horní. To bude bohatě pro naše milované Sony EVI bohatě stačit. Nyní si připravíme na každé světlo cca 1000Kč + oběd pro šikovného muže, kterého si předem pozveme. Půjdeme na internet a koupíme "zářivkové těleso" + do něj objednáme trubici (barevnou teplotu nechám na Vás - každému vyhovuje jinačí barva:-).

Nyní si pozveme šikovného muže a poprosíme ho, ať si sebou vezme 10m elektrického kabelu - trojlinky. Zde se skutečnost může lišit, pokud chceme, aby byly světla mobilní a chceme je přidělat např na fotografické stativy studiových světel (cca 400kč za kus) - budeme potřebovat flexa kabel - trojlinku. Dále poprosíme muže, aby si sebou vzal vrtačku a hmožděnky. POZOR!!! Pokud bude studio v panelovém bytě - do panelu nevrtáme vrtačkou, ani vratačkou s příklepen, ani vrtacím kladivem z Tesca za 999kč - ale vrtacím kladivem (Hilti, Bosch..) a používáme SDS vrtáky nebo případně vídiové vrtáky - tímto ušetříme naše svaly, nervy sousedů a hlavně nám vyvrtání jedné díry bude trvat 30s a né 30 minut. Pokud narazíme na kamínek - vyndáme vrtačku, vezmeme kladivo a šroubek/hřebík/důlčik, párkrát do toho majznem a až kamínek praskne, můžeme vrtat dále... jedno světlo umístíme na pravou stranu a druhé na levou - opět pozor, doporučuji rozteč 2m - aby modelka byla uprostřed světelného bodu. Světla dáváme "kolmo" k podlaze. Nyní už zbývá nainstalovat stropní světlo - to dáváme na šířku postele. zapojíme elektriku. Nastavíme na kameře vyvážení bílé na den, zapneme světlo a hle - máte stejné světlo, jako ve studiu. Komu vadí, periferní světlo po bocích, může zhotovit rozptylku z bílé tkaniny. Pokud se jedná o obrovskou místnost, doporučím spíše 58W. Muže nakrmíme a pošleme ho domů.

Toť je celé, žádné bodovky, žádná fotofgrafická světla, žádný softboxy, žádné zelené ksichty z úsporných žárovek. Pokavaď by měl někdo z Prahy zájem, rád za drobnou úplatu poskytnu své služby.
Odpovědět
#2
mám bodovky + úsporky Big Grin a jo,je to pěkně na prd Rolleyes
Odpovědět
#3
JessicaLalala Napsal(a):mám bodovky + úsporky Big Grin a jo,je to pěkně na prd Rolleyes

Co je špatně?
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma:
1 host(ů)